خلاصه : امتحان MCHE به عنوان مجوز ورود دانشجو به دوره دكتری داخل كشور تلقی می‌شود و اگر دانشجویی این مدرك زبان را نداشته باشد، نمی‌تواند به دوره دكتری وارد شود، و تنها در داخل كشور دارای اعتبار است.

در اكثر كشورهای جهان به علت اهمیت و كاربرد گسترده زبان انگلیسی، آموزش این زبان از اهمیت خاصی برخوردار شده است. نمی‌توان حجم وسیعی از اطلاعاتی كه هر روزه به زبان انگلیسی از طریق اینترنت و مقالات علمی در سراسر جهان منتشر می‌شود، نادیده گفت و ادعا كرد كه می‌توان با استفاده از ترجمه‌ها خود را همگام با دانش بشری كرد. برای دسترسی به علم و تكنولوژی روز دنیا باید خود را به دانش زبان دوم كه ترجیحاً زبان انگلیسی است مجهز نمود. بدون دانش کافی زبان انگلیسی، شما حداقل در دنیای اینترنت بی سواد محسوب می شوید.

آزمون های رایج در ایران

در حال حاضر در كشور ما پنج آزمون:

GRE


TOLIMO
The Test Of Language by the Iranian Measurement Organization

MCHE

IELTS
International English Language Testing System

TOEFL
Test of English as a Foreign Language

برای سنجش سطح آگاهی از زبان انگلیسی زبان آموزان پیشرفته‌ای كه قصد شرکت در امتحانات پیشرفته بین‌المللی یا آزمون دكتری داخل كشور را دارند، برگزار می‌گردد.

GRE ،برای كسانی كه مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای آمریكا، اروپا و اقیانوسیه هستند، می‌باشد.

TOLIMO، آزمون پیشرفته زبان سازمان سنجش و آموزش کشور است كه همان‌طور كه نامش پیداست توسط سازمان سنجش برگزار می‌گردد. اینآزمون شامل 140 سوال چهار گزینه ای و یك سوال در بخش نوشتاری در حیطه های زبانی زیر است:

- بخش نوشتاری( یك سوال و مدت پاسخگویی 30 دقیقه)
- ساختار و نوشتار زبانی( 40 سوال و مدت پاسخگویی 30 دقیقه)
- خواندن و درك مطلب( 50 سوال و مدت پاسخگویی 55 دقیقه)
- درك مطلب شفاهی( 50 سوال و مدت پاسخگویی 35 دقیقه)

دامنه نمره كل از 217 تا 657 است. نمره بالاتر از 600 عالی ، بین 520 تا 599 خوب، بین 480 تا 519 متوسط و كمتر از 479 ضعیف تلقی می شود. لازم به ذكر است كه بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین 1 تا 6 می باشد كه در كنار نمره كل در كارنامه درج خواهد شد.

MCHE ،در مقایسه با امتحانات تافل و IELTS ، ساده‌تر و كم هزینه‌تر است. امتحان MCHE به عنوان مجوز ورود دانشجو به دوره دكتری داخل كشور تلقی می‌شود و اگر دانشجویی این مدرك زبان را نداشته باشد، نمی‌تواند به دوره دكتری وارد شود، ولی تنها در داخل كشور دارای اعتبار است.

هم‌ اكنون فارغ‌التحصیلانی كه برای جستجوی كار در خارج از كشور اقدام می‌كنند، باید حتماً دارای یكی از دو مدرك تافل یا ایلتس باشند. هزینه شركت در این دو آزمون تقریباً زیاد است، اما این دو دارای اعتباری بین‌المللی هستند.

IELTS ،بطور کلی دارای دو نسخه مختلف است: دانشگاهی و عمومی

نسخه دانشگاهی این آزمون باید توسط کسانی که مایلند در مقاطع کارشناسی و تکمیلی در کشورهای فوق الذکر تحصیل کنند ، گذرانده شود.

نسخه عمومی آزمون مخصوص کسانی است که مایلند در کشورهای انگلیسی زبان کار کنند ، آموزش های حرفه ای ببینند یا تحصیلات متوسطه خود را تکمیل نمایند.

هر دو نسخه آزمون دارای 4 بخش هستند و همیشه به ترتیب زیر برگزار می شوند.
• شنیدن (40 دقیقه)
• خواندن (60 دقیقه)
• نوشتن (60 دقیقه)
• مکالمه (10-15 دقیقه برای هر متقاضی)

آزمون IELTS میزان توانایی های زبان افراد آزمون شده را تعیین می کند. در این آزمون نمره قبولی یا مردودی وجود ندارد ، بلکه در آن طیفی از نمرات داده می شود که طی آن توانایی های شما در هریک از آزمون های چهارگانه و نیز نمره عمومی شما تعیین شده است. وقتی شما درخواست ورود به دانشگاه یا کالجی را تسلیم می کنید آنها تعیین می کنند که برای پذیرش در هر دوره آموزشی شما چه طیفی از نمرات مختلف را باید بدست بیاورید.

TOEFL ،داشتن همان‌طور كه گفته شد. برای تمامی متقاضیان غیر انگلیسی زبان كه قصد ورود به كالج‌ها یا دانشگاه‌های انگلیسی زبان را دارند، ضرورت دارد. این آزمون برای اولین‌بار در سال1964 برگزار شد و هم‌ اكنون در بیش از 110كشور جهان قابل اجراست. شمار كسانی كه تاكنون مدرك تافل را اخذ كرده‌اند نیز بیش از 20میلیون نفر است. این آزمون از سال 2005 از حالت برگه‌‌ای یا paper-based (PBT) و كامپیوتری یا computer-based (CBT) خارج شد و هم اكنون به صورت اینترنتی یا Internet-based test (IBT) برگزار می‌شود. نت برداری تنها در این نوع تافل مجاز می‌باشد ، ضمناً موارد امتحانی نیز تاحدی تغییر كرده است. با پاسخ صحیح دادن به 65 تا 70 درصد از سوالات می‌توان نمره قبولی را كسب كرد. امتیاز آن برای 2سال قابل استفاده است و پس از آن باطل می‌گردد. این آزمون كه چهار ساعت به طول می‌انجامد، 4بخش دارد و هر بخش برای سنجش یكی از مهارت‌های زبانی می‌باشد.(البته در هر بخش نیاز به بكارگیری مهارت‌های دیگر نیز هست.)

موارد امتحانی در امتحانات TOEFL، MCHE, IELTS تقریباً با هم مشابه و شامل موارد زیراست:

1. خواندن (reading) : در این بخش پس از آوردن متن‌های كوتاه، پرسش‌هایی در خصوص محتوی، منظور نویسنده و نتیجه‌گیری از متن، مطرح می‌گردد. در شیوه جدید آزمون تافل (اینترنتی) در سوال‌ها، تفسیر كردن، پركردن جای خالی و تكمیل كردن خلاصه متن گنجانده شده است. به طور كلی در این مورد دانش اولیه كفایت نمی‌كند بلكه باید از راه قیاس و نتیجه‌گیری پاسخ داد.

2.گوش دادن(listening) : در این قسمت سوالاتی در خصوص عقیده و منظور صحبت كننده (یك شخص) یا مكالمه كنندگان (دونفر) كه پخش شده است، مطرح می‌گردد. از آنجا كه این جملات یكبار پخش می‌شوند پس مهارت فرد شنونده باید در سطح بسیار بالایی باشد كه حتی اگر نمی‌تواند بخوبی صحبت كند، ولی باید بتواند حرفهای دیگران را بفهمد.

3.صحبت كردن(Speaking) : این مورد جزو تغییرات به وجود آمده در نوع جدید(اینترنتی) است. شخص آزمون دهنده باید در این بخش به پرسش‌های مطح شده كه در مورد علایق و تجربیاتش است، پاسخ دهد. انتظار می‌رود شخص در این بخش نظر و اطلاعاتش را به وضوح و درست و مرتبط با موضوع ارائه دهد و حتی از نظرش دفاع كند.

4.نوشتن(Writing): در این بخش در مورد موضوعی خاص ، آزمون دهنده باید مطلبی بنویسد و نظر خود را با دلایل بیاورد. در نتیجه باید كاملاً از لحاظ ذخیره لغات و مهارت نگارش قوی باشد. همچنین در این قسمت شما باید روش مقاله‌نویسی را یاد گرفته باشید، زیرا کیفیت و نحوه نگارش شما بررسی خواهد شد.

امتحان گرامر(STRUCTURE) كه جزو شیوه‌‌های قبلی بوده است در حال حاضر وجود ندارد. اما روشن است كه بدون آشنایی كافی با گرامر نه خوب می‌توان صحبت كرد و نه خوب می‌توان نوشت.

با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید نمونه‌های از آزمون‌های آزمایشی رایگان تافل و ایلتس پیدا كنید كه شما را برای امتحان واقعی آماده می‌كند. این آزمون‌ها نقاط قوت و ضعف شما را نمایان می‌سازد و مدیریت زمان را در آزمون واقعی به شما می‌آموزد.


منبع: nasir.ir